top of page
  • Фото автораІван Чернуха

Розрахунок вартості проектування будинку: Глобальні підходи та як уникнути зростання цін

Оновлено: 21 груд. 2023 р.

На зображенні зображено калькулятор, креслення та ручку на столі з фінансовими діаграмами та графіками на задньому плані, а також візуальні елементи, як-от символи валют і маленький глобус, щоб передати тему глобальних підходів і управління витратами в ціноутворенні архітектурних проектів.

У цій статті ми розглянемо глобальні методи розрахунку вартості проектування будинків і обговоримо стратегії, які допоможуть уникнути непотрібного зростання вартості проектних робіт. Ми розкриємо процес ціноутворення у будівельній галузі та розглянемо різні стадії проектування.


Загальновідомо, що протягом багатьох років базові принципи визначення вартості проектування мало змінилися. У більшості країн світу, вартість проектних робіт визначається як відсоток від загальної вартості будівельно-монтажних робіт (БМР), проте цей відсоток може варіюватися залежно від фахівців, які задіяні в проекті.


Наприклад, у США, згідно з 'Architectural and Engineering Basic Services Fee Estimating Guidelines', цей відсоток починається від 4,4%, тоді як у Німеччині, за 'HOAI 1996', він може досягати до 60%. В Україні вартість проектних робіт регулюється документом, затвердженим Наказом Мінрегіону від 01.11.2021 № 281, який носить назву 'Настанова з визначення вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво'. Згідно з цими регуляціями, відсоток вартості проектних робіт починається від 3,8%.


За допомогою збірників цін, які часто використовуються у країнах СНД та інших регіонах, можна розрахувати вартість проектних робіт, коли пряме визначення через відсоток від БМР неможливе. Ці збірники часто відображають вартість на 5-30% вищу або нижчу від вартості БМР. Проте важливо розуміти, що ці збірники можуть не завжди відображати реальну картину, особливо на різних етапах проектування.


Один з найбільш ефективних методів для оцінки вартості проекту — це метод трудомісткості, який широко використовується провідними проектними організаціями. Цей метод передбачає, що остаточна кошторисна вартість проектування може перевищувати вартість будівельно-монтажних робіт (БМР) на 40-50%. Це здається значним збільшенням, але як результат, ви отримуєте продукт вищої якості. Цей підхід дозволяє не тільки підвищити стандарти виконання, але й в довгостроковій перспективі зекономити кошти за рахунок зниження витрат на подальше обслуговування та ремонт без жодних компромісів у якості.


Нижче представлено кілька таких прикладів:

 

1. Енергоефективний житловий комплекс у Данії: У данському місті втілено проект, де зосереджено увагу на енергоефективності та використанні відновлювальних джерел енергії. Архітектори спроектували будівлі таким чином, що вони максимально використовують природне світло та тепло, що дозволило зменшити витрати на опалення та освітлення. В результаті, вартість експлуатації будинків значно знизилася, при цьому створено комфортне та екологічно чисте житлове середовище.

 

2. Реконструкція історичної будівлі в Іспанії: Проект передбачав перетворення старої історичної споруди на сучасний офісний центр. Завдяки ретельному аналізу та використанню сучасних технологій в реставрації, команда змогла зберегти багато оригінальних елементів будівлі, що дозволило значно знизити вартість робіт. Водночас, впровадження інноваційних систем освітлення та вентиляції сприяло створенню ефективного та комфортного робочого простору.

 

3. Житловий комплекс у Канаді з використанням модульного будівництва: Цей проект передбачав використання модульних блоків, які були зібрані та обладнані виробником, а потім доставлені на будівельний майданчик для швидкого монтажу. Такий підхід дозволив скоротити терміни будівництва, зменшити витрати на робочу силу та знизити загальну вартість проекту, одночасно забезпечивши високу якість конструкції.

 

Ці приклади демонструють, що з використанням обдуманого планування, інновацій та тісної співпраці між усіма учасниками проекту, можливо досягти значного зниження витрат без компромісів у якості кінцевого результату. Важливо розуміти, що кожен проект унікальний і потребує індивідуального підходу, але ці приклади надихають шукати нові можливості для оптимізації та ефективності в проектуванні будівель.


Найважливішим фактором в проектуванні залишається досвід проектанта. Вміння швидко вирішувати проблеми, готувати робочі проекти, робити кошторис будівництва, експертизу та коригування проектної документації суттєво впливають на вартість та якість кінцевого продукту.


У прагненні зменшити вартість, можна звернутися до менш досвідчених виконавців, але це збільшує ризик помилок і, як наслідок, можливе підвищення загальної вартості проекту. Тому важливо зважити всі за та проти та, можливо, залучити досвідченого проектанта для консультацій та контролю роботи.


Вибір правильного методу оцінювання та ретельне планування - ключ до уникнення несподіваного зростання вартості проектних робіт та забезпечення успішного завершення вашого будівництва.


У проектуванні та будівництві важливими є досвід та кваліфікація проектанта або виконавця. Вартість і якість проектних робіт часто залежать від їхньої здатності швидко розв'язувати проблеми, ефективно планувати роботи, складати точні кошториси та адекватно проводити необхідні експертизи та корекції в проектній документації. Неминуче, що проектанти іноді можуть допускати помилки, але чим менше вони їх роблять, тим краще.


Складність проекту, специфічні вимоги замовника, несподівані складнощі, які можуть виникнути під час роботи, витрати на ресурси та швидкість виконання також впливають на вартість проекту.


Щоб знизити вартість проектних робіт, ви можете спробувати звернутися до менш досвідчених виконавців. Однак у такому випадку вам доведеться більше контролювати процес роботи і несете ризик виникнення помилок, які можуть призвести до зростання вартості проекту.


З іншого боку, співпраця з досвідченим проектантом може допомогти знайти оптимальні рішення. Такий фахівець може надати вам поради, показати різні варіанти розрахунку вартості проектних робіт і допомогти вам вибрати найбільш вигідний варіант. При цьому ви маєте можливість заощадити близько 20-30% від загальної кошторисної вартості будівництва.Досвідченого архітектора, який консультується з клієнтом, із робочими документами проекту на столі, включаючи креслення та діаграми.

На щастя, існують стратегії, які допоможуть уникнути небажаного зростання вартості проектних робіт.


Чотири поради, які варто взяти до уваги при замовлення проектування будинку:


1. Укладення договору з виконавцем. Це надає правову захищеність обом сторонам та зменшує ризики.


2. Уникайте покупки типових проектів через Інтернет. Хоча вони можуть здатися зручним та швидким рішенням, вони часто вимагають додаткових коригувань та адаптацій, що в підсумку може збільшити вартість.


3. Замовляйте комплекс послуг. Багато проектних організацій пропонують знижки при замовленні повного комплекту послуг.


4. Будьте інформованими замовниками. Консультуйтеся з досвідченими проектантами і контролюйте всі етапи роботи.


Як замовник проектних робіт, ви маєте значну роль у забезпеченні успішності вашого проекту. Ретельне планування та обговорення ключових аспектів з вашим проектантом з самого початку може запобігти багатьом проблемам у майбутньому.


Важливі питання та аспекти, які слід обговорити перед початком роботи:


1. Цілі та очікування проекту: Які ваші основні цілі та очікування від цього проекту? Яка кінцева мета, і що ви хочете досягти? Чітке визначення цих аспектів допоможе проектанту краще зрозуміти ваші потреби.

 

2. Бюджет: Який ваш загальний бюджет на проект? Обговоріть можливі витрати та варіанти оптимізації вартості без втрати якості.

 

3. Терміни виконання: Які ваші очікування щодо термінів реалізації проекту? Встановіть реалістичні терміни та обговоріть етапи робіт.

 

4. Стандарти та вимоги: Які стандарти та нормативні вимоги необхідно врахувати? Чи є специфічні місцеві або галузеві стандарти, що мають бути дотримані?

 

5. Матеріали та технології: Які матеріали та технології ви бажаєте використати? Обговоріть можливості та альтернативи.

 

6. Комунікація та звітність: Як буде відбуватися комунікація між вами та проектантом? Як часто ви хочете отримувати звіти про прогрес?

 

7. План управління ризиками: Які потенційні ризики проекту, і як будуть вони управлятися? Обговоріть план дій на випадок непередбачених обставин.

 

8. Зміни та коригування: Як будуть вирішуватися питання, пов'язані зі змінами або додатковими вимогами під час проектування?

 

9. Авторський нагляд та контроль якості: Як здійснюватиметься контроль якості виконаних робіт? Чи буде здійснюватися авторський нагляд?

 

10. Гарантії та післяпроектна підтримка: Які гарантії надає проектант? Як буде здійснюватися підтримка та обслуговування після завершення проекту?


Обговорення цих питань та чітке розуміння всіх аспектів проекту з самого початку допоможе забезпечити плавне виконання робіт та знизити ризики виникнення проблем. Пам'ятайте, що ваша активна участь та відкрита комунікація з проектантом є ключовими факторами успіху будь-якого проекту.


Для отримання консультації та розрахунку вартості проектних робіт, будь ласка, перейдіть за посиланням 'Зв'язок з нами'.


Читайте також наші і інші статті:


Comments


bottom of page