top of page
  • Фото автораИван Чернуха

Методи Оцінювання Вартості Проектування Будинку та Як Запобігти Підвищенню вартості Проектних робіт?

Сьогодні ми з вами поговоримо про приклади розрахунку і визначення вартості проектних робіт та як запобігти її підвищенню, про процес ціноутворення в будівництві і про стадії проектування будинків.

Оценка стоимости проекта дома

Протягом багатьох років правила визначення вартості будівництва під час проектування будинків не зазнавали особливих змін. У всіх країнах світу визначення кошторисної вартості проектних робіт виражається в процентному співвідношенні (%) та залежить від вартості будівельно-монтажних робіт (БМР).


Відсоток може варіюватися від виконання робіт фахівцями: архітектором, інженером, дизайнером та менеджером проекту, і інших виконавців, які задіяні в проекті, від 4,4% + % за форомлення проекту - це в Америці (згідно з «Architectural and Engineering Basic Services Fee Estimating Guidelines») до 60% в Німеччині (згідно з «HOAI 1996»).


В країнах СНД цей відсоток становить ~3 - 9 %. Однак завжди можна домовитися щодо конкретної роботи або обсягу виконання робіт, і тоді вартість проекту будівництва буде менша, ніж кошторисна вартість проекту виконання робіт.


В країнах СНД та деяких інших країнах існують свої правила визначення вартості проекта. Там визначення вартості проектних робіт в деяких випадках можна розрахувати за збірниками цін. Їх приймають тоді, коли вартість проектних робіт неможливо порахувати згідно % від БМР. І зазвичай ця вартість на 5 - 30 % вища або нижча від вартості БМР.


Тобто, як ми бачимо, збірники цін не показують об’єктивну ситуацію в процесі ціноутворення в будівництві на різних стадіях проектування будинків. Однак ними можна скористатися, якщо проектант не досить досвідчений, або у випадку виконання якоїсь конкретної роботи.


Також, як один з варіантів і прикладів розрахунку та визначення вартості проектних робіт, ви можете зробити оцінювання кошторисної вартості проекту будинку за допомогою методу трудомісткості. Цим методом користуються проектні організації найвищої якості, тому що він більш об'єктивний. Кошторисна вартість такого проекту виконання робіт буде на 40 -50% вища від вартості самих БМР. Однак у такому випадку ви зможете отримати більш високоякісний продукт.


Правила Визначення Вартості Будівництва та Визначення Вартості Проектних Робіт Залежать від Досвіду


Найголовніше у сфері проектування — це досвід проектанта (або виконавця), те, наскільки швидко він вміє вирішувати проблеми, готувати робочі проекти та кошторис будівництва, робити необхідну експертизу та коригування проектної документації на будівництво. Також бажано, щоб ваш проектант допускав якомога менше помилок в своїй роботі (на жаль, від їхньої цілковитої відсутності ніхто не застрахований).


Проектні роботи залежать від складності об'єкта, поставленого завдання від Замовника, підводних каменів які з'являтися під час проектування, витратної частини ресурсів проектанта і швидкість виконання роботи.


Однак заради зменшення вартості проекту виконання робіт ви можете ризикнути та звернутися по допомогу до виконавця без досвіду роботи. В цьому випадку вам доведеться контролювати більшу частину його роботи і ви не матимете гарантії того, що цей виконавець або ви самі не допустите помилки, і що в кінцевому результаті це не призведе до підвищення цін в кошторисі будівництва та усього проекту виконання робіт.


Хоча, звичайно, ви завжди можете домовитися з досвідченим проектантом щодо консультацій та контролю недосвідченого виконавця проектних робіт. Фахівець з необхідним досвідом роботи наведе вам усі можливі приклади розрахунку вартості проектних робіт та допоможе обрати оптимальний варіант.У такий спосіб ви зможете зекономити приблизно 10 - 20 % від кошторисної вартості проектних робіт.

Стоимость проекта для дома

Чотири Поради як Запобігти Здорожчанню Проекту Виконання Робіт


Щоб запобігти здорожчанню вартості проектних робіт, ми радимо прислухатися до чотирьох головних правил, які необхідні при визначенні вартості проектних робіт:


  1. Завжди укладайте договір з виконавцем. Це зменшує ризик та дає гарантію захисту прав обох сторін. Якщо ж проектант сам не говорить вам про необхідність підписання договору, з більшою вірогідністю ви можете втратити свої кошти.

  2. Не радимо вам купляти типові проекти через мережу Інтернет. Типові проекти — це гарна річ, створена як основа для майбутнього проекту, однак не як готовий проект. Типові проекти скорочують час роботи виконавця, але не час самого замовника. Ви можете придбати типовий проект лише в тому випадку, якщо сайт з його продажу пропонує відкоригувати цей робочий проект під ваші потреби, допоможе зробити усі експертизи та коригування проектної документації на будівництво, підготує кошторис будівництва, а також допоможе зібрати усі дозвільні документи для будівництва (зробить посадку об’єкту на місцевості та розділи зовнішніх інженерних мереж). Однак вам доведеться додатково оплатити таку опцію.

  3. Намагайтесь замовляти у проектанта увесь перелік пропонованих послуг, адже згідно з правилами визначення вартості будівництва, проектні організації в таких випадках зазвичай роблять знижки та проводять різноманітні акції. Наприклад, при замовленні повного комплекту послуг в ПроектХоум ви зможете отримати знижку в розмірі до 30 %.

  4. Радимо вам бути свідомим замовником та не забувати консультуватися з іншими проектантами, а також контролювати усі експертизи та коригування проектної документації на будівництво.


Як Розрахувати Вартість Проектування Будинку на Прикладі Типового Проекту?


Дозвольте навести вам приклад розрахунку і визначення вартості проектних робіт та розказати, як взагалі формується ціноутворення в будівництві. Скажімо, у вас є ідея побудувати будинок для тварин з новими технологіями в будівництві.

В пошуковій системі Google за запитом «Як побудувати будинок для тварин план» ви побачите посилання з різноманітними статтями. Наприклад, в статті від Happy Paw будуть слова про те, що вам потрібен робочий проект притулку. В Google за запитом «Робочий проект притулку» ми знаходимо сайти з типовими проектами. Без кошторису будівництва та інженерних витрибеньків вартість проектування будинку (притулку на 200 собак та 100 котів) буде становити ~50 тис. грн. (на ≈ 2 000 м2 площі об*єкту та 1,75 га земельної ділянки).

В результаті пошуку об’єктів-аналогів ми знайшли притулок на земельній ділянці площею 4 га та з кошторисом будівництва в 32 млн. грн. (з ПДВ). Для зручності наводимо вам таблицю з вихідними даними:

За допомогою простих розрахунків отримуємо імовірну вартість БМР та вартість проектних робіт для ділянки 1,75 га:

* 5.6% —відсоток від кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт (БМР)


Ми відмітили червоним кольором 50 тис. грн., адже це ще не кінцева сума в процесі ціноутворення у будівництві. У вас беззаперечно виникнуть проблеми, що спричинять збільшення вартості проекту. Відповідно до прикладу розрахунку та визначення вартості проектних робіт, який ми описали вище, вважаємо за необхідне навести список проблем, з якими ви можете зіткнутися під час проектування:


  • ви часто зустрічаєте типові проекти, підготовані різними мовами, ОДНАК дійсним буде вважатися типовий робочий проект, викладений тільки офіційною мовою тієї країни, в якій ви хочете побудувати будинок.

  • з попереднього пункту випливає той факт, що типовий проект, який ви купуєте, не буде відповідати нормативним документам. Це означає, що вам необхідно буде звернутися до проектного інституту або організації з метою внесення ними необхідних коригувань до проекту.

  • після цього ви маєте отримати дозвіл на будівництво згідно з проектом виконання робіт (на цьому етапі вас очікує безліч експертиз та коригувань проектної документації на будівництво).

  • одним з найважливіших пунктів є право на використання проекту, що залишається за автором цього проекту (Закон про авторське право). Будьте обережні, оскільки компанія може виявитися плагіатором, і вам продадуть абсолютно чужий проект.

  • ам знадобиться перевірка відповідності навантаження на стійкість та міцність до місцевості, адже жодна проектна організація не візьме на себе відповідальність без такої перевірки.


Отже, окрім вартості самого типового проекту в 50 тис. грн., вам доведеться заплатити кошти за усі правки, перевірки, погодження, експертизи та коригування проектної документації на будівництво, і ця сума буде більша за 784 тис. грн., які ми попередньо прорахували у вигляді прикладу. Робимо простий висновок, що ваша переплатите 50 тис. грн.


З цього ми радимо вам відразу ж шукати Виконавця, а не типовий проект. Підписати договір на виконання проектних робіт з урахуванням пункту про те, що вартість розраховується після експертизи проектної документації. Ви як мінімум заощадите гроші на вартості типового проекту.


ОДНАК не варто засмучуватися. Ви можете використати типовий проект, але лише тих виробників, які проживають на території забудови, і з урахуванням того, що саме вони відкоригують робочий проект під ваші потреби. У такому разі ви зможете заощадити до 50 % на вартості проектування.


Сподіваємося, наша інформація щодо того, скільки коштує проект будинку, і як розрахувати вартість будівництва будинку була для вас корисною і цікавою! В недалекому майбутньому ви дізнаєтеся, як розрахувати вартість проекту за допомогою збірників цін і трудомісткості.


Читайте також наші і інші статті - Для чого потрібен проект будинку в будівництві?


Щиро радимо вам звертатися до ПроектХоум! Ми з радістю допоможемо з проектуванням та втіленням усіх ваших мрій в реальність!

9 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі
bottom of page